Eugene Terre Blanche

Eugene Terre BlancheJego przodkowie pochodzili z Francji. Jego dziadek, Etienne Terre Blanche, był buntownikiem z Cape Colony w Południowej Afryce ustanowionej przez Dutch East India Company wraz z budową miasta Cape Town a od roku 1795 okupowanej przez Brytyjczyków. Walczył przeciwko nim po stronie Burów. Jego ojciec był podpułkownikiem w byłych Południowoafrykańskich Siłach Obronnych i komendantem swojego okręgu.
Eugene Terre Blanche został wybrany spośród 20 tysięcy młodych oficerów policji, do osobistej ochrony ówczesnego prezydenta i premiera RPA. Był jednak rozczarowany liberalnymi poglądami rządu. W 1971, wraz z sześcioma innymi osobami uformował Afrykanerski Ruch Oporu (Afrikaner Werstandbeweging AWB). Za symbol swej organizacji obrali oni trzy siódemki, mające być przeciwwagą dla liczby 666 jako symbolu zła i szatana.
Jego ruch rozrósł sił od siedmiu założycieli do 70 tysięcy członków, liczba białej populacji RPA stanowiła 3,5 miliona osób. Było dla nich oczywiste ze jeśli nie podejmą jakichkolwiek działań i akcji, Afrykanerzy staną w obliczu cierpień jakich doświadczają inne białe grupy w Afryce. Że ich ludzie będą zmuszeni żyć w przygnębieniu i strachu wśród zmasakrowanych zwłok swoich bliskich.
Podczas publicznych wystąpień zyskiwał większy posłuch niż inni lokalni biali liderzy. Jednak biały rząd odwrłcil się od jego ruchu, nie słuchał jego ani skupionych wokól niego obywateli. Wielokrotnie ostrzegał on rząd przed kapitulacją na rzecz Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), partii czarnej większości.
Nowy czarny rządz urządzał skandaliczne procesy sądowe przeciwko Terre Blanche z pomocą swoich agentów i lewicowych mediów. Rządowe agendy nie zostały jednak niezauważone, kierownictwo AWB i szeregowi członkowie pozostali u boku Eugene jako jedynego białego lidera w RPA.
Do dziś przewodzi on swojemu ruchowi, walcząc o wolność dla swojego narodu. Postrzegany jest jako jeden z najlepszych mówców. Lewicowe i liberalne media na całym świecie niejednokrotnie opisywały go jako “mroczną twarz Afryki” a jego ruch dyskwalifikowano w sposób brutalny i kłamliwy.
Członkowie AWB mówią że Eugene Terre Blanche pojawił siś we wlasciwym momencie kryzysu jaki przeżywają Afrykanerzy i Południowa Afryka.
Potężne finansowo media w RPA, w tym rżwniez i te z afrykanerskimi korzeniami próbują nieustannie ukazać Terre Blanche i jego ruch jako wyznawców ideologii nazistowskiej. Celem tych działań pozostaje próba przekonania białych Afrykanerów o konieczności odrzucenia swojego lidera i usunięcia wplywów AWB wśród białej społeczności. Udawało się stawiać mu kryminalne zarzuty i aresztować. Jednak działania te przynosiły skutek odwrotny od zamierzonego, wśród Afrykanerów zyskiwał status męczennika prześladowanego za poglądy polityczne. Ruch uformowany przez Blanche został powołany do życia jako skutek lat cierpień Afrykanerów i ma za zadanie doprowadzenie do utworzenia ich własnego państwa (Boer state).Utworzenie organizacji powodowane było zaniechaniem jakiejkolwiek ochrony białych przed atakami ze strony Xhosa, spośród których wywodzi się uwielbiany dziś Nelson Mandela, jeden z autorów upadku Południowej Afryki. Idea wolności Burów ziściła się w utworzeniu dwóch republik burskich: Zuid Afrikaansche Republic i Orange-Free. Były to fundamenty narodzin narodu burskiego. Podczas drugiej okupacji Cape narastał konfilkt między brytyjskim imperializmem a aspiracjami nowonarodzonego narodu złożonego z Holendrów, Niemców i Francuzów, który spowodował jego wzmocnienie.
Brytyjczycy nie chcieli jednak uznać prawa istnienia narodu burskiego co zaowocowało pierwsza wojna o niepodległość (Transval War). Do Południowej Afryki zaczęli ściągać łowcy fortun z całego świata aby eksploatować tamtejsze złoża diamentów, przyjazna im była brytyjska administracja. Doszło do drugiej wojny zwanej wojną Anglo-burską (1899-1902).
Boervolk został poddany brutalnym represjom. Pokój zawarty w Vereeniging nie ugasił burskiego pragnienia wolności i ich walki. Musieli oni zaakceptować nie tylko władze żydowskich pieniędzy ale i brytyjski system parlamentarny.
“Ten system parlamentarny nadal oznacza koniec Burów” – mówił Lord Milner.
Podczas pierwszej wojny światowej Południowa Afryka jako sojusznik Wielkiej Brytani była zobowiązana wypowiedzieć wojnę Niemcom. Burscy dowódcy wszczęli zbrojny protest znany jako rebelia 1914, który został szybko stłumiony. Jego dowódcy pozostają jednak do dziś bohaterami Burów, którzy mówią że bez nich nie byłoby ich narodu.
Afrykanerzy odmówili również udziału w drugiej wojnie światowej jako sojusznicy Anglii i Rosji. Nie wspierali niemieckiego nazizmu lecz nie chcieli również walczyć po stronie Anglików odmawiających im prawa do własnej wolnej republiki.
Ruch AWB stal sie ruchem ogólnonarodowym deklarującym walkę na śmierć i życie przeciw rządom ANC, sztandarowej organizacji Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej.
Nie deklaruje on “wrogości do wszystkiego co obce”, jak opisują go media, podkreśla jednak że cena jaka płacą Afrykanerzy za swa wolność jest i będzie wiecznie na uwadze.
“Nie ma miejsca na kompromis z komunistycznymi morderczymi watahami mordującymi kobiety i dzieci” – mówią członkowie AWB. Pokojowa droga jaką podążali rządzący krajem oficjele zaowocowała mordami na białych na niewyobrażalną skalę. AWB sprzeciwia się polityce ANC dążącej do afrykanizacji kraju poprzez faworyzacje czarnych. Biali zmuszani są do opuszczania swych domów aby mogli zamieszkać w nich “bezdomni” czarni, przestępczość w kraju jest najwyższa w historii.
“Południowa Afryka znajduje się w stanie wojny. Naród burski nie będzie dłużej patrzył jak ich kraj płonie i staje się niczym!”.
Eugene Terre’Blanche został zamordowany przez czarnych bandytów na swojej farmie w Ventersdorp 3 kwietnia 2010 roku. Został pobity na śmierć rurami i maczetami. W jego pogrzebie uczestniczyło tysiące Afrykanerów a jego miejsce jako lidera AWB zajął jego wieloletni współpracownik Steyn van Ronge.

%d blogerów lubi to: